fbpx

Jak zostać modelką? Od czego zacząć swoją przygodę w branży?

Modelki agencji Tokai pozujące w trakcie sesji zdjęciowej w strojach marki Eppram i biżuterii marki Romańska
Modelki: tokaiagency.pl : Magda, Hania, Alex, Matylda

Jak zostać modelką?

               Od czego zacząć stawianie pierwszych kroków w branży? Na te pytania odpowiem z perspektywy Model Scouta. Mam na imię Gabi i jestem współwłaścicielką agencji modelek Tokai oraz marki modowej Romańska. Na przestrzeni lat współpracowałam z modelkami zarówno jako zleceniodawca jak i menadżer, więc mam nadzieję, że te doświadczenia okażą się dla Ciebie przydatne.

Po pierwsze: Czy masz predyspozycje by odnaleźć się w tej branży?

               Modeling charakteryzuje się dużo większą tolerancją niż jeszcze 10 czy 15 lat temu. W kampaniach coraz częściej widzimy modelki plus size, dojrzałe kobiety, celebruje się także wszelkiego rodzaju odmienność, np. choroby skóry takie jak bielactwo.

               Są to jednak wyjątki, kiedy skrajność wygrywa jako kontrast w stosunku do przyjętego kanonu. Modeling lubi ekstremy- piękno i brzydota, idealnie szczupła lub w rozmiarze XXL. Tak zwaną „normalność” niestety uznaje się za najmniej fotogeniczną jeżeli chodzi o kampanie modowe (no chyba, że to celowy zabieg marketingowy). Pomijając fakt, czy jest to zdrowe (z pewnością nie jest), musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: w jakiej niszy możesz pracować?

Jaki wzrost i wymiary powinna mieć modelka?

                Skupię się na modelkach których najczęściej szukają agencje, czyli bardzo szczupłych i wysokich. Na rynek europejski powinny mieć ponad 175cm wzrostu (na rynku azjatyckim 172cm może okazać się wystarczające). Chociaż w Tokai przyjmujemy już od 170cm i jesteśmy dużo bardziej otwarci, to większe szanse na satysfakcjonującą karierę mają wyższe dziewczyny.

Modelka powinna mieć nie więcej niż:

86cm w biuście
65cm w talii
93cm w biodrach

                Nie jest to wymóg wynikający z poczucia estetyki Scoutów-  dyktują go pokazowe modele ubrań  szyte na wyżej wymienione wymiary, bądź mniejsze. Agencja czy marka nie przyjmie do projektu modelki, która nie zmieści się w ubrania będące przedmiotem kampanii.

Jak nawiązać współpracę z agencją?

                Znalezienie pośrednika w postaci agencji modelek to najłatwiejszy sposób na rozpoczęcie kariery, a wysłanie aplikacji jest mniej skomplikowane niż się wydaje.

                Zacznij od znalezienia agencji odpowiedniej dla siebie. Do dużych firm znacznie trudniej jest się dostać, ale oferują satysfakcjonujące kontrakty często już na początku współpracy. Wiąże się to z także z dużym zaangażowaniem, możliwe że agent będzie wymagał od Ciebie podróży do Chin na kilka miesięcy lub kampanie zajmą Twój czas na tyle, że niemożliwe będzie pogodzenie ich ze studiami czy szkołą. Większość początkujących modelek jest w wieku w którym edukacja powinna być priorytetem, dlatego warto mieć to na uwadze.

Więksi gracze oczekują umowy na wyłączność.

Oznacza to, że nie możesz pracować bez ich pośrednictwa i pozyskiwać własnych zleceń.  Agencje dużo inwestują w wizerunek swoich podopiecznych, dlatego umowy podpisywane są często nawet na 8 lat. Mimo tego nikt nie jest w stanie zagwarantować klientów dla modelki, wszystko zależy od zapotrzebowania na dany typ urody. Chociaż zazwyczaj kontrakt niesie za sobą szereg korzyści, których nie da samodzielna praca, scenariusz w którym ogranicza zamiast rozwijać także jest prawdopodobny.

Agencje takie jak Tokai nastawione są na współpracę z polskimi markami i nie kolidują ze szkołą, ale nie aspirują także do kontraktów zagranicznych z największymi domami mody. Zapewniają natomiast świetny start w branży, indywidualne podejście do każdej modelki oraz możliwość poszukiwania zleceń na własną rękę. Polecam także niewielkie agencje które powstały w konkretnym celu, np. te których właścicielem jest szkoła projektowania ubioru lub fotografii mody. Zapewniają one stałe zlecenia przy współpracy ze studentami i możliwość udziału w ciekawych projektach przy jednoczesnej swobodzie w poszukiwaniu własnych. Umowy z mniejszymi firmami są także znacznie krótsze.

Co powinno znaleźć się w zgłoszeniu do agencji?

                Agencje mają najczęściej swoje formularze castingowe, w których umieszcza się informacje takie jak wzrost, wymiary, a przede wszystkim- Polaroidy.

Przykładowe zdjęcia modelki, tzw. polaroidy
źródło: pinterest

                Polaroidy to zdjęcia modelki bez żadnego makijażu, najczęściej w bikini lub obcisłych ubraniach pokazujących sylwetkę. Najlepiej stanąć na tle białej ściany i poprosić kogoś o pomoc lub zatrudnić do tego fotografa (pro tip: wielu z nich zrobi to za darmo, ponieważ chcą poszerzyć swoje port folio- taka usługa określana jest mianem TFP). Agencja musi zobaczyć Was jako czyste płótno, bez stylizacji, by ocenić czy potrzebuje Was w swoich szeregach.

                Jako scout przejrzałam setki zgłoszeń (tylko przed otwarciem Tokai wpłynęło 200 aplikacji, po otwarciu i publikacji strony internetowej przestałam liczyć) i powiem jedno- jeżeli wyślesz do agencji zdjęcia w lustrze, na których telefon zasłania Ci twarz, to kariera w niej zostanie zakończona zanim się rozpocznie 😀 To samo tyczy się zdjęć w pełnym makijażu i z filtrami. Nikt nie jest w stanie przez nie dojrzeć Twojego potencjału.

Co jeżeli nie dostaniesz się do żadnej agencji?

               W moim przekonaniu nie jest to problemem. Istnieją grupy na facebooku, które dotyczą współpracy modelek z fotografami oraz markami. Klientów można pozyskiwać także na wiele innych sposobów, np. pisać do fotografów oraz marek osobiście lub wypatrywać ogłoszeń w internecie.

Od czego zacząć pracę na własną rękę?

 1. Przygotuj się na pozowanie za darmo.
  Modelka bez doświadczenia, za którą nie stoi agencja, najczęściej musi być gotowa by przez jakiś czas przyjmować zlecenia TFP, w celu rozbudowania swojego portfolio.
 2. Dołącz do wszystkich grup na facebooku dotyczących modelingu.
  Obserwuj ogłoszenia na bieżąco, bądź aktywna na grupie, może sama napisz post, w którym wyrazisz chęć wzięcia udziału w ciekawych projektach?
 3. Szukaj wartościowej współpracy.
  Nawet jeżeli nie masz doświadczenia, przyjmuj tylko wartościowe zlecenia, które będą dobrze wyglądały w Twoim portfolio. Rozumiem przez to np. współpracę z działającymi markami, które za pomocą Twojego wizerunku będą sprzedawać swoje produkty. Nawet niewielki sklep internetowy powiększy Twój zasięg publikując kampanię w której wzięłaś udział. Warto też odpowiadać na wszystkie ogłoszenia które dotyczą sesji pod publikację.
  Unikaj fotografów, którzy w portfolio mają jedynie portretowe zdjęcia nadające się na nową profilówkę 😉 Oczywiście nie ma w takiej fotografii nic złego, ale dla modelki aspirującej do pracy w branży modowej, korzystniej będzie poświęcić czas na sesje nie odbiegające od tematu.
 4. Zbieraj kontakty!
  Jeżeli weźmiesz udział w sesji dla małego sklepu internetowego, w ekipie będzie prawdopodobnie: fotograf, makijażysta, stylista, projektant ubrań/właściciel firmy, fryzjer oraz asystent. Każde z nich opublikuje Twoje zdjęcia w social mediach i na swoich stronach internetowych. Sesję zobaczą ich znajomi z branży, jeżeli atmosfera na planie będzie sympatyczna, to z pewnością będą polecać współpracę z Tobą. W dodatku każdy, kto wziął udział w kampanii, będzie starał się o publikację. Już jedna sesja dla marki otwiera bardzo wiele dróg, a pierwszy krok często okazuje się przełomowym 🙂
 5. Przygotuj się na odmowę.
  Modelka słyszy odmowę tysiące razy. Bardzo ważne jest by zrozumieć, że słowo „nie” nigdy nie oznacza, że czegoś Ci brakuje lub ktoś okazał się lepszy! W 100% przypadków marka szuka po prostu innego typu urody do swojej kampanii (np. sprecyzowała, że fotograf ma znaleźć piegowatą rudą nastolatkę, kiedy Ty jesteś piękną studentką z blond włosami).

Nie poddawaj się i nie zniechęcaj!

               To trudna branża. Modelka rzadko jest gwiazdą wieczoru, częściej pozuje w za dużych butach, czeka wiele godzin na kilka minut sesji, nie ma nic do powiedzenia w kwestii tego jak ją umalują czy ubiorą. Plan zdjęciowy daje natomiast niesamowitą energię i mogę powiedzieć, że dla mnie sesje są najciekawszym aspektem pracy:)

               Po ilości zgłoszeń widzę, że marzeniem prawie każdej dziewczyny w kraju jest zostanie Modelką. Jeżeli to dotyczy także Ciebie- nie poddawaj się! W ramach motywacji niedługo na blogu pojawi się wpis o wyjątkowych profesjonalistkach, którym mówiono, że nigdy nie będą pozować zawodowo.

Udostępnij:

1 thought on “Jak zostać modelką? Od czego zacząć swoją przygodę w branży?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *