fbpx

Dlaczego warto wybierać zrównoważoną modę?

Do niedawna nie interesowała mnie moda odpowiedzialna. Traktowałam ją jako trend, w który trzeba się wpisać by zaistnieć w branży. Rozumiem doskonale, dlaczego niektórzy nie czują troski o los naszej Planety, dlatego nie będzie to kolejny post mający na celu wzbudzenie poczucia winy w konsumentach. Na tym blogu nie ma i nie będzie miejsca na ocenianie, lub hejtowanie danego sposobu myślenia.

Chciałabym raczej omówić, dlaczego jako inteligentni i świadomi ludzie, inwestujemy ciężko zarobione pieniądze w tak marny sposób.

minimalistyczna stylizacja, biały golf

Dlaczego lepiej wybierać modę świadomą?

1. Wszyscy lubimy rzeczy wyjątkowe

Nawet jeśli nie interesuje Cię los planety (do czego masz pełne prawo), na pewno lubisz modne i wyjątkowe rzeczy. Chociaż w sieciówce kupisz świetny projekt, zainspirowany trendami prosto z wybiegu, nie okaże się wyjątkowy, kiedy będzie go nosić co druga osoba. Wybierając produkty świadomych marek, rękodzieło, odzież vintage, mamy pewność, że nasze ubranie nie będzie krzyczało z daleka „Zara! 30zł na przecenie! Kupiłam/łem 3 tygodnie temu!”.

Gabriela Romańska studio

2. Świadoma moda jest tańsza.

Większość osób jest przekonana, że zrównoważona moda to jedynie drogie marki. Też należałam kiedyś do tego grona. Nic bardziej mylnego!

-Najbardziej ekologiczne ubrania to te, które masz już w szafie. Nie musisz niczego kupować.

-Świadoma moda, to ubrania, które kochasz. Obojętne jakiej marki jest dany produkt, dopóki naprawdę go lubisz, nosisz regularnie, nie wyrzucisz na śmietnik po jednym sezonie i naprawisz gdy się zepsuje, jest jak najbardziej ekologiczny.

Sklepy vintage i second handy– zanim powiesz „fuuj”- nie musisz dłubać w zakurzonych sklepach z odzieżą używaną, a nawet nie polecam tego rozwiązania w XXI wieku. Odwiedź aplikację Vinted, znajdziesz tam ubrania z metką za jakieś 60% ceny lub używane za grosze. Tym sposobem uratujesz ubranie przed wyrzuceniem. Nawet jeśli będzie to produkt z sieciówki, postąpisz w sposób odpowiedzialny. Poszukaj też sklepów na instagramie, które sprzedają ubrania vintage. Te butiki mają najczęściej piękne zdjęcia, więc doświadczenie zakupowe jest znacznie przyjemniejsze.

Rękodzieło– jest wiele małych sklepów, które sprzedają ubrania i dodatki wykonane ręcznie. Czasem mają tylko po 100 obserwujących na instagramie i naprawdę niskie ceny. Warto wspierać małych przedsiębiorców, lub niezarejestrowane działalności gospodarcze. Kupując w takich miejscach masz pewność, że nikt nie ma drugiej takiej samej rzeczy- jak często się to zdarza? Dla mnie taki produkt jest cenniejszy niż Balenciaga.

-Ubrania dobrej jakości– czasem zdarza się, że produkt z sieciówki ma bardzo dobry skład i świetną jakość w stosunku do ceny. Dotyczy to np. galanterii skórzanej w Zarze, lub odzieży domowej w F&F. Oczywiście pozostaje tutaj istotna kwestia nieetycznej produkcji, ale nie każdy się tym przejmuje. Jeżeli już kupujesz w takich miejscach, wybieraj rzeczy, które mają szansę posłużyć przez lata 🙂

3. Jesteśmy tym, co nosimy

Dlaczego marzymy o znanych markach, kupujemy drogie metki, czekamy na wyprzedaże by dostać produkty z konkretnym logiem?

Każdy marketingowiec powie Wam, że klienci nie kupują produktów, tylko doświadczenia i kierują się przy tym wyłącznie emocjami.

Nie można się kłócić z tym, że znane logo podkreśla status społeczny, poprawia pod pewnymi względami wizerunek. Tylko jakie wartości stoją za daną marką? Czy taki wizerunek chcemy kreować? W zależności od branży, nie zawsze dobrym ruchem będzie podkreślanie ilości pieniędzy jakie wydaliśmy na swój strój. Wbrew pozorom, jest naprawdę niewiele przypadków, kiedy eksponowanie luksusowego loga , czy nawet marki premium, jest na miejscu.

Minimalistyczna stylizacja, biały golf

Czy nie warto wybrać metki, która reprezentuje sobą inne idee? Która sprawi, że Twój wizerunek otrzyma mentalne hashtagi #WspieramPolskąGospodarkę #WybieramEtycznąProdukcją #TegoUbraniaNieUszyłoDziecko #SzanujęCudząPracę ?

Nie chodzi o to, by nagle stać się ideałem- jedynie podejmować lepsze wybory zakupowe. Będzie to dobre dla planety, a przede wszystkim, dla Twojego portfela.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *